Anasayfa > Hakkımızda

1981 yılında eski matbaacılardan ve ilk montörlerden Ahmet Pehlivan tarafından kurulmuş olan Lamasan'ı bugün çocukları yönetmektedir.

Kuruluş öncesi 5 yıl gibi uzun süren araştırmalar sonucu matbaa bıçaklarını Türkiye'de üreterek bu konudaki büyük eksikliği gidermiştir.

Zaman içerisinde ağaç sanayi (yonga, sunta, kaplama, kontrplak, kibrit v.b.) kağıt, kimya sanayi (plastik, lastik, v.b.) demir sanayi (sac kesme bıçakları), tütün kırma bıçakları, dokuma sanayi (tekstil, ipek halı v.b.), gıda sanayi (dondurma, sığır gövdesi ayırma bıçağı, hamur sıyırma bıçağı vb), banknot kesme bıçakları, ambalaj bıçakları kollarını da içine alarak hizmet verdiği sektörü genişletmiştir.

Bıçaklarda iki ayrı yöntemle üretim yapılmaktadır.

* Yekpare kesici bıçaklar
* Set lehim (brazing) ile üretilmiş iki farklı çelik içeren bıçaklar

Yalnız Matbaa alanında 200 değişik çeşit ve ebatta (en fazla 2m uzunluk) lamanın (kesici ağız) seri üretimini gerçekleştirmektedir. Satışa sunmadan önce kalite kontrolü (sertlik ölçümü) yapılmakta olup, ürünler bir yıl garantilidir. Özel siparişler de alınmaktadır.

LAMASAN makina imalatında da takdir edilen bir geçmişe sahiptir. Bu konuda yapılanları ana başlıklar altında toplarsak:
* Değişik amaçlar için kullanılan elektro mıknatıslı yüzey taşlama tezgahları: 18cm eninde 2m boyunda lama (demir-çelik) taşlaması yapmaktadır.


* Mukavva makası; mobilyacıların kullanımındaki ismiyle flota makinası; 100cm kesme uzunluğu olup ağaç kaplama, plastik, mukavva, 0.55mm kalınlığı kadar sac kesmektedir. Mücellitlerden çanta, kemer (saraciye) üreticilerine kadar çeşitli pazara sahiptir. Tek tek kesim yapmaktadır.


* Hurda kağıt balya presi (10 ton sıkıştırma gücüne sahiptir. 70x100x70 cm ölçülerde balya çıkarmaktadır.)


* Büyük küçük matbaa makinaları; geçmişte çok sayıda ve epey süre ürettiği bobin tel kullanan dikiş makinesi (ki Türkiye'de yine uzun yıllar öncesi Ahmet Pehlivan'ın ilk kurduğu sanayi sektöründeki firmasında ilk defa kendisi tarafından üretilmiştir.), otomatik mücellit presleri, takvim üzerine teneke geçirme makinası, mürettip koparı, otomatik bobin ebat kesme (tabaka kağıt yapma) makinası gibi...


* 1995-1996 yılları arası tekrar daha gelişmiş BOBİN EBAT KESME makinaları üretimi için AR-GE çalışmaları devam etmiştir. Bu arada söylemeden geçemeyeceğimiz bir hususu belirtmemizde büyük bir yarar görmekteyiz. Kuruluş yılları öncesi yapmış olduğu araştırmalarını hiç bırakmayan Ahmet Pehlivan, bunu LAMASAN'da kurum kültürü haline getirmiştir. Yine Türkiye'de ilk, dünyada emsali makinalar arasında tek ve en hızlı bobin ebat kesme makinasını 1997 yılında hayata geçirmiştir. Tasarımı tamamen Ünal ve Ahmet Pehlivan tarafından yapılmıştır. Ara büyüklükte ve kapasitede olanları da üretilmektedir.


- Yarı elektronik kontrollü bobin kağıdı ebatlandırma makinası; kağıdı istenilen ölçülerde keserek çıkışta saymakta ve istenilen adette araya bant atmaktadır. Ebatlar dişli ile ayarlanmakta olup matbaalarda kullanılan standart ebatlarda kesim yapar. Balta hızı 350 devir/dak. Max kapasitesi 1400 tabaka/dak. dır.


- Tam elektronik kontrollü bobin kağıdı ebatlandırma makinası; kağıdı istenilen her ölçüde keserek çıkışta saymakta ve istenilen adette araya bant atmaktadır. PC, PLC, manuel kontrollü olup, ayrıca modem bağlantısı yapılabilmektedir. Ebatlar, bilgisayar ile ayarlanmaktadır. 400-1200mm limitleri içinde istenilen özel ebatlarda kesim yapar. Balta hızı 400 devir/dak. Max kapasitesi 1600 tabaka/dak. Dört adet bobin takılabilen bobin ebat kesme makinalarında 1050mm genişliğinde 1200 mm boyutunda net kesim yapılabilmekte ve her cins kağıdı (3. hamur, 1. hamur, kuşe, karton vb gibi) kesme özelliği bulunmaktadır. Her iki makinada da kağıdı üst üste bindirme özelliği, statik elektrik alıcısı, asansör vardır.


* 1988-1998 yılları arası yapmış olduğumuz KARO-MERMER bant silim makinaları kalitesiyle yurt içinde ve dışında aranan marka olmuştur. Kullanım amacına göre 6 değişik tipte mermer (gezerli) ve karo(sabit) silim makinaları ve karo arkası silme makinaları üretmiştir. Bunlar;

Robotlu Karo arkası silen,
2 elmas 5 abrasiv kafalı 40cm eninde
3 elmas 5 abrasiv kafalı 40cm eninde
3 elmas 8 abrasiv kafalı 40cm eninde
2 elmas 8 abrasiv kafalı 60cm eninde
3 elmas 8 abrasiv kafalı 60cm eninde
silim yapmakta olup, dakikada 11 adet karo, 330 cm mermer yüzeyi cilalı olarak çıkarmaktadır. 45 m2/saat kapasitelidir.


* Ayrıca isteğe bağlı olarak endrüstriyel makinalar üretilmektedir.


* Talaşlı imalat; piyasaya isteğe bağlı olarak torna, freze, hassas taşlama işlemleri ile makina parçaları yapımı; Dökümcüler için maça makinası ve kalıpları, Kuru buz üretim makinası kalıpları, CNC makinalar için işleme kalıpları, Karo pres dökümü için kalıplar


* Asaş Amb. 0.5mm çelik hazne bıçağı kesme makinası


* ODTU Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü için bilyalı değirmen, hızlı katılaşma haddesi, pres, glove box vb. laboratuar makinaları üretilmektedir.

Müşteri Destek

0312 354 69 58

Kocasinan Sanayi Sitesi 1187. Sokak No:9 Ostim/ANKARA

Copyright 2024 - Lamasan Makina İmalatları